Alueella toimivia järvien suojeluyhdistyksiä

Lähialueiden vesienhoitoon liittyviä hoitoyhdistyksiä:

Niitä alueella toimivia vesienhoitoyhdistyksiä, joita tässä ei ole mainittuna, toivotaan ilmoittavan yhteystietojaan Vesistöklinikan sihteerille  ( tijoasp@suomi24.fi ; 044-5013189), sillä alueella tapahtuvan toiminnan selvittäminen on hyvin arvokasta tietoa monelle taholle.

Enäjärven suojeluyhdistys ry (klikkaa kotisivuille: http://www.enajarvi.fi/ )
Heikki Halttunen, puheenjohtaja, Vantaa, (09) 537 176, 050 554 6600, heka.sukunimi@gmail.com
Rolf Oinonen, varapuheenjohtaja, Karjalohja, (019) 356 728, 040 839 8528, etunimi.sukunimi@gmail.com
Helena Olkinuora, sihteeri ja rahastonhoitaja, Suomusjärvi, 040 563 9839, helsu1957@gmail.com
Jouko Laitinen, jäsen, Suomusjärvi, 050 596 7031, sukunimi.etunimi@gmail.com
Keijo Liski, jäsen, Salo, 040 553 0003, etunimi.sukunimi@nic.fi
Hannu Lumme, jäsen, Espoo, 050 565 5550, etunimi.sukunimi@finnlines.com
Lea Siivola, jäsen, Espoo, (09) 464 337, 040 510 7008, etunimi.sukunimi@welho.com
Pekka Tuominen, jäsen, Karjalohja, 019 356 746, 040 841 1697
Heli Vahtera, jäsen, Helsinki, 050 327 0202, etunimi.sukunimi@vesiensuojelu.fi

Iso-Kisko järven vesienhoitoyhdistys ry
Jorma Laaksonen, puheenjohtaja, 0400 534734,  jorlaak@gmail.com
Timo Ahovaara, varapuheenjohtaja, 0401484750,  timo.ahovaara@gmail.com
Riitta Laine, sihteeri / rahastonhoitaja, 050 3304455 ilkka_riitta.laine@elisanet.fi

Iso-Rytköjärven hoitoyhdistys ry
Laakso Seppo, puheenjohtaja, 050 554 4784
Leinonen Helena, sihteeri, 050 377 7599

Kiskon Kirkkojärven Suojeluyhdistys ry
Olli Välttilä, Puheenjohtaja, 0400 788842, olli.valttila@kisko.salonseutu.fi
Markku Marttinen, Varapuheenjohtaja, 040 7222480, markku.marttinen@ely-keskus.fi
Jussi Leino, Sihteeri, 050 3522855, jussi.p.leino@hotmail.com
Veikko Laine, Jäsenvastaava, 0503099101, veikko.laine@sci.fi
Kauko Kuparinen, Rahastonhoitaja, 0401804858, kauko.kuparinen@evl.fi

Kettulan järvien ystävät ry (klikkaa kotisivuille: http://www.kettula.org/kettulanjarvet/ )
Sähköposti: kettulanjarvet@kettula.org
Raunio Jukka, puheenjohtaja 0400 442 757
Therése Helminen, varapuheenjohtaja, 040 547 4945
Vuorela Tuulikki, sihteeri 040 763 3059 (02) 738 5050
Mäkelä Sari, taloudenhoitaja ja jäsenkirjuri, 040 531 1914

Lahna- ja Suomusjärvi järvien hoitoyhdistys (klikkaa kotisivuille: http://www.lahnajasuomusjarvi.com/ )
Yhteystiedot hallitus 2016:
Tarja Starkkila, puheenjohtaja, t.starkkila@gmail.com

Lammenjärven hoitoyhdistys ry
Raimo Asukas, Puh: 0400 223 308, (02) 731 2730 raimo.asukas@ebaana.net
Lammenkulmantie 151-2, 25420 Lahnajärvi

Laukanlahden suojeluyhdistys (Klikkaa kotisivuille: http://www.webbisivu.com/laukanlahdensuojeluyhdistys )
Rauno Kurkela, puheenjohtaja, 040 507 3499, rauno.kurkela@kolumbus.fi
Ulla Järvelä, varapuheenjohtaja, 044 277 9616, 02 735 0111, ulla.jarvela@gmail.com
Paavo Heinonen, 044 017 1146, paavo.j.heinonen@gmail.com
Börje Forstén, 040 752 5081, borje.forsten@lindstrom.fi
Ilkka Kiviniemi, 041 507 8963, ilkkakiviniemi56@gmail.com
Reijo Tikkala, 050 386 0310, reijo.tikkala@gmail.com
Kirsi Oksanen, sihteeri, 040 549 2212, kirsi.oksanen@uta.fi

Lehmijärven suojeluyhdistys
Pertti Kiiskinen, puheenjohtaja, pertti.kiiskinen@ramboll.fi
Kirsi Jokinen, sihteeri, Kirsi.Jokinen@nordea.com

Nahvonjärven suojeluseura
Arto Laesvuori, Puheenjohtaja, 0500 717 882, arto.laesvuori@elisanet.fi
Marita Höök, Rahastonhoitaja, Marita.Hook@gmail.com

Perikkaan Puolesta ry (klikkaa kotisivuille: http://www.kettula.org/perikas/ )
Yhdistyksen sähköpostiosoite: perikas@kettula.org
Levo Risto, Puheenjohtaja, 0400 555 200, (02) 738 2880 , risto.levo@kettula.org
Ari Sjöberg, Varapuheenjohtaja, 0400 447 449 , ari.sjoberg@sahko-insto.fi
Eija Koivisto, Sihteeri ja rahastonhoitaja, 0400 740 200, (02) 738 2880, eija.koivisto@terekon.fi
Harri Hemilä, 041 532 9987, harri.hemila@helsinki.fi
Hannu Rita, 050 581 9084, hannu.rita@gmail.com
Raimo Salonen, 0400 530 133, raimo.o.salonen@gmail.com
Pirjo Staack, 040 520 0842 , pirjo.staack@tieto.com
Sirpa Toivonen, 050 358 3576, sirpa.h.toivonen@welho.com
Petri Weide, 040 701 3951, petri.weide@fortenetservices.com

Perttelin järvien hoitoyhdistys ry
Sirkka-Liisa Jokinen, Puheenjohtaja (Varvojärvi), 0400 537 990, sirujoki@netti.fi
Jyrki Vainio, varapuheenjohtaja (Alimmainen), 040 455 8343, Jyrki.S.Vainio@fortum.com
Pentti Lampainen (Hossus), 0500 830 572, Pentti.Lampainen@gmail.com
Matti Mäenpää (Keskimmäinen), 050 517 5058, Matti.Maenpaa@konepajaiimaki.fi
Pirkko Skyttä, sihteeri (Varvojärvi), 040 503 5326, pirkko.skytta@pp.inet.fi

Salmijärvi-Tyystiö-Kaituri seura (klikkaa kotisivuille: http://www.satyka.org/ )
Lassi Karivalo, puheenjohtana, 040 5271372, lassi.karivalo@saunalahti.fi
Jarno Sintonen, sihteeri
Satu Sundström, varapuheenjohtaja
Hannu Laaksonen, jäsen
Harry Timgren, jäsen
Pentti Koskinen, jäsen
Tarja Kesti, jäsen

Salon Perttelin-Kiskon Valkjärven hoito-ja suojeluyhdistys (klikkaa kotisivuille: http://www.valkjarvi.net )
Matti Eskonen, puheenjohtaja, 044 778 2108
Jorma Salonen, varapuheenjohtaja, 02-7316363, 0400 742 360
Päivi Tarvainen, rahastonhoitaja, 050 374 0080
Petri Paavilainen, sihteeri, 050 363 3807
Paavo Nurminen, jäsen
Veijo Grönroos, jäsen